fidye virüslerine çözüm otomatik yedekleme programı

Fidye Virüsleri ve Otomatik Yedekleme Programının Önemi

Onların isimlerini bazılarımız haberlerde öğrendik bazılarımız ise yaşayarak deneyimledik. Cryptolocker, WannaCry, Petya adı ile bildiğimiz ​ şantaj yazılımı veya fidye virüsü olarak bahsedilen yazılımlar ransomware olarak adlandırılan fidye yazılımlarına verilen genel bir addır.

Maalesef bu virüsler, son zamanlarda birçok bireysel kullanıcı yanında, küçük, orta ve büyük ölçekli firmaların canını yakmıştır. Bu tip virüslerden en az zarar ile kurtulmanın bilinen en iyi yöntemi düzenli yedek almaktadır. BackApp Otomatik Yedek Alma programı ile, fidye virüslerinden en az zararla kurtulabilirsiniz.

CryptoLocker, fidyeci truva atıdır. Microsoft Windows işletim sistemlerini hedef alır. İnternet üzerinde ilk olarak 5 Eylül 2013 tarihinde görülmüştür. Aynı şekilde WannaCry, WannaCrypt, WanaCrypt0r 2.0, Wanna Decryptor, Microsoft Windows’u hedef alan bir fidye virüsü.

Mayıs 2017’de 99 ülkedeki 230.000 bilgisayara bulaşarak 28 dilde fidye talep eden geniş çaplı bir siber saldırı başlatmıştır. Birçok işletme en değerli verilerine ulaşamadı veya ulaşmak için yüksek bedeller ödemeye razı oldu.

Bahsettiğimiz bir diğer virüs olan Petya virüsü, aynı şekilde bir ransomware yazılımıdır ve dosyaları şifrelemek yerine, bilgisayardaki tüm dosyaların konum ve boyut bilgilerinin depolandığı MBR (Master Boot Record) kayıt dosyalarını şifreliyor.

Yapılan bu şifreleme, dosyalara erişimi tamamen engelliyor ve şifrelenen dosyaların açılması için saldırı altında olan kişi/kurumdan fidye isteniyor. Belirtilen miktardaki ödeme yapılmazsa,hackerlar verileri imha edeceğini veya ele geçirilen bilgilerin satılacağını/yayılacağını söylüyor.

Petya virüsü, genelde sosyal mühendislik yöntemleri ile yayılan bir virüstür. Saldırı yapılmak istenen kişi/kurumlara gönderilen CV, iş teklifi, yanıltıcı veya ilgi çekici e-postalar ile dosyayı açması sağlanıyor. Dosya açıldığı andan itibaren Petya virüsü aktifleşiyor ve sabit diskte yer alan tüm verileri şifreliyor.

Fidye virüslerinden etkilenmemek için, güvenlik şirketleri aşağıdaki korunma yollarına başvurmayı öneriyor;

1. Diskinizde yer alan dosyaların ve bilgilerin belirli aralıklarla yedeğini alınız.

2. Kaynağından emin olmadığınız ve sizin ile alakası bile olmayan konulardaki e-postaları açmayınız.

3. Bilgisayarınızda yer alan virüsten koruma yazılımının açık ve güncel olduğuna emin olunuz.

4. Virüs koruma yazılımıyla e-postanızı da taratmayı unutmayınız.

Günümüzde artık birçok bilgisayarda anti-virüs programları kurulu, en azından ücretsiz versiyonlarının kurulu olduğunu görüyoruz. Aynı şekilde, bu tür olaylar arttıkça, bilmediğimiz kişilerden gelen e-postaları açmamaya başladığımızı veya açmadan önce antivirüs programları ile tarama yaptığımızı söyleyebiliriz.

Ancak biliniyor ki hala kullanıcılar anti-virüs programları güncel olmaması veya yeni çıkan fidye virüslerine karşı yetersiz olması nedeniyle, fidye virüslerini bilgisayarlarına, daha da korkunç olanı bu şirket bilgisayarı ise, tüm network ağına ve tüm bilgisayar sistemlerine bulaşmasına sebebiyet verebiliyor.

Artık günümüzde fidye virüsleri o kadar gelişti ki, ağ üzerinde worm denilen solucan virüsleri gibi hareket ederek aynı ağdaki diğer bilgisayarlara veya sunuculara özellikle paylaşım (samba) bağlantılarını kullanarak sızabiliyorlar. Yani bu şu demek oluyor; siz ne kadar tedbir alıp bilmediğiniz maillieri açmadığınızı, dikkatli davrandığınızı söyleseniz de, aynı ağ üzerinde ki bir başka bilgisayar kullanıcısının yaptığı hata veya dikkatsizlik o virüsün sizin bilgisayarınıza ve ağ üzerindeki sunucularınıza sızıp sizin de verilerinizin şifrelenmesine sebep olabilir.

Ne kadar dikkatli ve titiz olsanız da verilerinizi ancak BackApp gibi Otomatik yedekleme programı ile yedekleyerek koruyabilirsiniz. BackApp, windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda, sunucularda çalışan bir Otomatik Yedekleme Programıdır. Fidye Virüslerine karşı tedbir almanın ve en az zararla kurtulmanın bir yöntemi de düzenli yedek almanızdır.

Manuel yedek alma yöntemleri birçok dezavantaj barındırmaktadır. Bu nedenle otomatik yedekleme programları kesin çözüm sunmaktadır. BackApp Yedekleme Programı ile, sizin istediğiniz zaman aralıklarında, yıllık, aylık, günlük, saatlik hatta dakikalık aralıklarla, tüm verilerinizi düzenli olarak yedekleyebilirsiniz.

Tüm Dosya ve Klasörleriniz, MsSQL Verilerinizi, ​ bulut sunuculara, harici disklere, Nas Cihazlarına veya benzer yedekleme çözümlerine yedekleyebilirsiniz. BackApp, yeni nesil yazılım dili NodeJs ile yazılmışdır. Kullanıcı Arayüzü, her kullanıcı için uygundur, teknik bir bilgi gerektirmez. Detaylı bilgi almak için bizi arayınız.

otomatik yedekleme programı, otomatik yedekleme programları, fidye virüsleri korunma yolları

Bir önceki yazımız olan Hırsızlık, Yangın Durumunda Yedeğiniz Ne Kadar Güncel? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazılarda İlginizi Çekebilir...